Event
starts at
Tata TentOxfam MootBaillie Gifford StageGood Energy StageLlwyfan Cymru – Wales StageStarlight StageCubeScribblers HutBBC TentCompassMess TentMeet at Hay Festival main entrance for busWild Garden
08:00                         
08:15            08:15
W17. Morning Iyengar Yoga Session with Wye Valley Yoga
           
08:30                       
08:45                       
09:00                       
09:15                         
09:30                         
09:45                         
10:0010:00
82. Gaby Wood, Philippe Sands, Elif Shafak, Juan Gabriel Vasquez
The Golden Man Booker Prize
10:00
84. Ehud Barak talks to Bronwen Maddox
My Country, My Life: Fighting for Israel, Searching for Peace
10:00
83. Christopher J Preston
The Synthetic Age
10:00
HD11. Rob Biddulph
Dinosaur Juniors: Happy Hatchday
10:00
85. Ed Vaizey, Laura Tenison, Theo Fennell, Linda Yueh and Gaye Blake-Roberts
The Business of Creativity
10:00
HD12. Josh Lacey and Garry Parsons
The Dragonsitter
10:00
W18. Sophy Henn
Almost Anything
10:00
W19. Massive Monsters
Digital Animation and Video Mapping workshop with MASH Cinema
10:00
456. Inside Science
BBC Radio 4
  10:00
W20. CATion Outreach Presents
Science Inklings Workshops
10:00
86. Fiona Stafford
Wayfaring: Woodland
10:00
W21. Rooted Forest School
Craft Workshop
10:15 
10:30 
10:45 
11:00                   
11:15                   
11:3011:30
87. Suzanne O’Sullivan
Brainstorm: Detective Stories from the World of Neurology
11:30
88. Linda Yueh talks to Bronwen Maddox
The Great Economists: How Their Ideas Can Help Us Today
11:30
89. Tamsin Treverton-Jones
Windblown: Landscape, Legacy and Loss
11:30
90. June Sarpong talks to Dharshini David
Diversify
11:30
HD13. M G Leonard and Max Barclay
Battle of the Beetles
11:30
HD14. Ruta Sepetys
Salt to the Sea
11:30
W22. Katie Harnett
Make a Raincloud Friend
  11:30
91. Start the Week
BBC Radio 4
11:30
480. Journalism in Areas of Conflict
11:30
W23. Rooted Forest School
Craft and Fire Workshop
11:45 
12:0012:00
W24. Massive Monsters
Digital Animation and Video Mapping workshop with MASH Cinema
12:15
12:30                     
12:45                     
13:0013:00
476. Rupert Everett talks to Alan Yentob
Born to be Wilde
13:00
93. Philip Ball
Beyond Weird: Why Everything You Thought You Knew About Quantum Physics is Different
13:00
HD15. Maggie Aderin-Pocock
StarFinder for Beginners
13:00
94. Sarah Nouwen
Cambridge Series 6: Peacemaking: What's Law Got To Do With It?
13:00
95. Javier Cercas and Juan Gabriel Vasquez
Fictions: True Stories
13:00
HD16. Joe Berger
Lyttle Lies: The Pudding Problem and The Stinky Truth
13:00
W25. Joe Todd-Stanton
The Secret of Black Rock
13:00
96. Between the Ears
BBC Radio 3
13:00
454. Dr Vivien Norris
Parenting with Theraplay
   
13:15   
13:30    13:30
W26. Rooted Forest School
Craft and Fire Workshop
13:45   
14:00                     
14:15                     
14:3014:30
97. Ian McEwan talks to Stig Abell
The Deborah Rogers Foundation Conversation
14:30
99. David Olusoga
Black and British: A Forgotten History
14:30
98. Trevor Cox talks to Adam Rutherford
Now You’re Talking: Human Conversation from the Neanderthals to Artificial Intelligence
14:30
100. Diane Coyle
Cambridge Series 7: How Do We Know How Well Off We Are?
14:30
461. Nik Gowing, Didi Ogede and Chris Langdon
Thinking the Unthinkable
14:30
HD18. Sophie Anderson, Juliette Forrest, James Nicol
Mysterious magic
14:30
W27. Jim Stoten
Mr Tweed’s Busy Day
14:30
W28. Massive Monsters
Digital Animation and Video Mapping workshop with MASH Cinema
14:30
101. The Verb
BBC Radio 3
     
14:45     
15:00    15:00
W29. Rooted Forest School
Fire and Cooking Workshop
15:15   
15:30                   
15:45                   
16:0016:00
102. Maurice Gourdault-Montagne, Helen Mountfield and Simon Schama talk to Katya Adler
The Scramble for Europe
16:00
HD19. Michael Morpurgo and Barroux
In the Mouth of the Wolf – live drawing event
16:00
105. Terri Apter
Cambridge Series 8: Passing Judgment – Praise and Blame in Everyday Life
16:00
103. Emily Wilson
The 2018 Anthea Bell Lecture: Translating Homer
16:00
104. Matt Hancock, Helen Margetts, Timandra Harkness
Spark Salon 1: Creators and Consumers: What’s our role in responsibly designing the future?
16:00
HD20. Anthony Anaxagorou
Heterogeneous
16:00
W30. Ben Newman
Professor Astro Cat
  16:00
106. Free Thinking
BBC Radio 3
     
16:15       
16:3016:30
W31. Thinking Mathematically
     
16:45     
17:00                       
17:15                       
17:3017:30
107. Michael Wolff talks to Dylan Jones
Fire and Fury
17:30
HD21. James Campbell
Stand up for Kids
17:30
108. Simon Armitage
We Need to Talk About Robert: Bob Dylan and the Nobel Prize for Literature
17:30
110. Elif Shafak
The Philosophy of Rumi
17:30
109. Amanda Levete
Two Museums
17:30
111. Claudia Ulloa, Emiliano Monge, Laia Jufresa
Fictions: Bogota 39
17:30
112. Katie Harnett, Joe Todd-Stanton, Jim Stoten, Ben Newman
Studio Dreams
17:30
W32. Thinking Mathematically
         
17:45         
18:00         
18:15         
18:30                         
18:45                         
19:0019:00
115. Peter Hain
Mandela: His Essential Life
19:00
114. Jim Broadbent and Dix
Dull Margaret
19:00
477. Kathy Burke talks to John Mitchinson
in Conversation
19:00
116. Goldie talks to Gemma Cairney
All Things Remembered
19:00
117. Maylis de Kerangal talks to Philippe Sands
Fictions: Mend The Living
  19:00
119. Stephanie Merritt talks to Olivia Cole
Fictions: Gothic
  19:00
118. BBC Introducing: Live Session 1
BBC Hereford and Worcester
       
19:15           
19:30           
19:45           
20:00                         
20:15                         
20:30    20:30
120. Shazia Mirza
With Love From St Tropez
20:30
121. David France talks to Philippe Sands
Baillie Gifford Prize Lecture: How to Survive a Plague
20:30
122. Emmeline Armitage, Anthony Anaxagorou, Zena Edwards, Sabrina Mahfouz, Sophie McKeand, Rufus Mufasa
The Hay Slam
20:30
124. Josephine and the Artizans
HipHopera
    20:30
123. BBC Introducing: Live Session 2
BBC Hereford and Worcester
       
20:45               
21:00               
21:15               
21:3021:30
125. David Baddiel
My Family: Not The Sitcom
                     
21:45      21:45
126. Peter Florence
The Pity of War
               
22:0022:00
127. Catrin Finch and Seckou Keita
SOAR
                   
22:15                   
22:30                     
22:45                       
23:00